Berlin Blockade

23. února 2017 v 12:01 | TM |  Kapkami inkoustu
Článek je věnován k blog.cz tématu týdne - TOUHA PO MOCI. Kreativním způsobem popisuje historickou událost, která je názorným příkladem rozpínavých choutek mocných, pro které jeden lidský život neznamená vůbec nic.

Předloni uplynulo sedmdesát let od konce druhé světové války, příští rok to bude stejná míra let od chvíle, kdy dozvuky tohoto celosvětového konfliktu opět začaly v Evropě rezonovat. V červnu 1948 vyvrcholila tzv. Berlínská krize. Protože se v poválečném rozděleném Berlíně handrkoval Západ s Východem ještě jednou, je střet z konce 40. let označován jako První berlínská krize. Co je známé, že po konci války byly sféry vlivu politických mocností v Evropě přeťaty "železnou oponou" (mimochodem toto označení nezpopularizoval nikdo jiný než Winston Churchill). Berlín, hlavní město poražené Německé říše, se jevil jako zásadní strategický bod mezi oběma póly. A tak i když byl rozdělen na Východní (území ovládané Sovětským svazem) a Západní (spojenectví Američanů, Britů a Francouzů), ani jedna strana se města nechtěla vzdát. Samotný Berlín byl obklopen Sověty ovládaným územím a jeho západní část tak představovala malý ostrůvek svobody v jinak rudém obležení. V roce 1948 došla Stalinovi trpělivost a rozhodl se rozpůlené město sjednotit pod srpem a kladivem. Západ si tento krok nemohl nechat líbit a za obyvatele Západního Berlína se rozhodl bojovat stůj co stůj. Rozbuškou byl už nápad ministra zahraniční USA George C. Marshalla o hospodářské pomoci válkou zdevastované Evropě. Východním blokem nebyl přijat a Stalin se vlastně ani nehodlal vzdát plánů expanze do západoevropských států. Americký vojenský guvernér města L. Clay byl tím, kdo se jako první zasadil o vytvoření leteckého mostu, aby západní Berlíňany mohl zásobovat potravinami a základním zbožím poté, co Stalin "přestřihl drátky". Zabránit hladomoru v Západním Berlíně měla operace spojenců nazvaná Vittles. Hrdinou se stal pilot Gail Halvorsen, který řídil vojenské bombardéry, které ještě před pár lety dovážely vojsko a zbraně na frontu. Nyní byly letouny předělány, a protože z nich byly shazovány balíčky se sladkostmi, dostaly přezdívku "Candy Bomber". Zásobování leteckým mostem samozřejmě pomáhali i Britové a Francouzi. Generál amerického vojska Dwight Eisenhower (později se stal prezidentem) měl nad celou akcí vojenský dohled, a jakožto zapřisáhlý antikomunista nehodlal Sovětům ustoupit. Během této krize měli obyvatelé Východního Berlína posledních pár šancí uniknout ze socialistické moci a v hojném množství to také činili. Ti, kteří se rozhodli pro setrvání na Východě, se museli o deset let později dívat, jak jejich město, jejich svět, jejich život, přetíná betonová zeď. Výsledek Druhé berlínské krize byl zdemolován až koncem roku 1989.
O tom je i následující písnička, která vznikla na jedné z přednášek na téma Studená válka. Inspirován nabytými znalostmi jsem k podivu vlastnímu zveršoval událost v anglickém jazyce. Není ale třeba se bát, text je jednoduchý.


BerlinBlockade

After World War II in Germany
There's no bread, no harmony
After floutin' red-victim flood
Marshall says no to more blood

For democracy in the West
United Nations fightin' without rest
"Stalin? Wanna stop us? Let's do it!
We won't send food, just vomit!"


Soviet bastard wanna win
"You can't go on" smilin' Stalin
Americans answer him:
"Drunk guy - already we're in"


In June 1948
Soviets make Berlin blockade
"Eat my shorts" says general Clay
- the operation Vittles is his way

West-Berliner needn't wait longer
Halvorsen flights in Candy Bomber
Frenchmen send wine, cheese and ham
Brits black tea at 5 p. m.


Soviet bastard wanna win
"You can't go on" smilin' Stalin
Americans answer to him:
"Drunk guy - already we're in"


Soviets give up one year later
Eisenhower like the biggest hater
East-Berliners run away havin' dream
Don't wanna add ash to coffee, but cream

However, the war is cold, not frozen
Not one gun in my hand, but dozen
Shit, I'm hidden under floor
But what if don't on the right side of the wall?

Soviet bastard wanna win
with brain full of vodka and cheap gin...


.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hm Hm | 23. února 2017 v 13:48 | Reagovat

Článek je věnován k blog.cz tématu týdne - TOUHA PO MOCI? Dává ta věta vůbec smysl? :-?

2 Eliss Eliss | Web | 23. února 2017 v 15:26 | Reagovat

Snad už nikdy žádná válka nebude...

3 mkconsulting mkconsulting | 24. února 2017 v 19:25 | Reagovat

Účetnictví jak má být http://mkconsulting.cz

4 Tomáš Máčal Tomáš Máčal | 6. března 2017 v 14:02 | Reagovat

[1]: Podstata ale byla naplněna - článek zaujal :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama