Spějeme do pseudoprdele?

13. února 2017 v 12:11 | TM |  Jedním okem
Když si jdete v pátek večer konečně sednout s kamarády na pivo, tak se vám reálně může stát, že začnete na všechno nadávat. Dneska si něco naspořit téměř nelze, byty jsou drahý, dálnice nedostavěný, politici se pyšní cizím peřím, nemocnice stojí za prd, a že si za pár nebudu moct u toho piva ani zapálit, je úplně vrchol. "Všecko je to v prdeli!" zní věta, se kterou debata končí, vrchní tiskne účtenku, zkontrolujeme FIK a osazenstvo se rozchází. A za týden se to všechno zase opakuje. Je to ale s námi opravdu tak zlé?

Dnes můžeme mít prakticky vše, na co si vzpomeneme. Kdo je šikovný, dokáže v útlém věku vydělat velké peníze a obalit se cennými statky. Informace není nutno sáhodlouze dohledávat v archivech a vzpomínkách pamětníků, jsou k dispozici do několika vteřin. Nebudeme-li se cítit zdravotně fit, můžeme si být téměř jistí, že pověření udělají vše pro to, abychom nezemřeli. Můžeme si vybrat, co budeme jíst a pít. Je na nás, jestli budeme sedět s pytlem křupek před televizí nebo si uděláme smoothie a vyrazíme si do parku zaběhat. Když prší, jdeme do kina. Když chceme zálohu na dovolenou, kdekdo nám pomůže kreditkou. Máme práci. Díky ní máme peníze. Díky penězům dobře žijeme. Nakolik mají naše životy hodnotu, je jen na nás. A přesto jsme stále nespokojení. Proč? Vždyť všeho je dost. Navíc máme vliv na to, jak bude náš stát fungovat. Ale my na to sereme, k volbám nepůjdeme. Můžeme pak držkovat? Peníze dnes dostane i ten, kdo celé dny prosedí na lavičce na nábřeží a pozoruje kolemspěchající. Má nárok si stěžovat? Jsme v časech ekonomického růstu. Pomalu ale jistě se dostáváme do doby, kdy nešvary minulých režimů dokážeme překonat. Žijeme v klidné oblasti bez válek. Jsme členy nejsilnějších světových organizací - EU, NATO, OSN. A stejně dokážeme nehorázně pyskovat. Pro tohle hudrování ale musíme mít důvod. I když je všechno tak super, něco nás pálí. Spějeme do pseudoprdele?

Jistě. Zavíráme oči před tím, co se děje ve světě. Nechceme vědět o hladu a chudobě. Povyšujeme se nad někoho, kdo nemá střechu nad hlavou. Smějeme se lidem pracujícím za misku rýže denně. Zabouchli jsme dveře za svou minulostí a soustavně ji odmítáme poznávat a poučit se z ní. A proto jsme banda usmrkanců. Hrabeme si na vlastním písečku a plácáme si tam úhledné bábovičky. Samozřejmě někdo má ten písek ze zlata a akcií. A jiný naopak sedí v bahně. Společenská segregace je nutná. Není reálné, aby si byli všichni rovni. Ale podívejme se občas do zrcadla a řekněme si, že všichni jsme ti samí lidé. I když se mezi sebou nesnášíme. I když ostatním závidíme. Říkáme, jak je všechno na hovno a jak společnost upadá. Konkrétně my, Češi, řešíme, jako ostatně po celou dobu naší historie, jen žabomyší války. Přehazujeme si horký brambor v naší kotlině a doufáme, že nám vždycky někdo helfne. Přitom se máme den ode dne líp. Problémy, které tu vyplývají na povrch, můžeme sami vyřešit. Jen se nikomu nechce hrabat ve vlastním svědomí. Radši se budeme šťourat v ostatních. Velké poselství do budoucna - starejme se o sebe, tak jak se zajímáme o ostatní. Bude nám lépe. Přejme si úspěchy a uvědomme si, co my sami vlastně chceme. Každý má jiné hodnoty. Ale každý, kdo má hodnoty, je člověk. Nemáme se zas tak špatně, abychom živořili. Netaháme jazyk za sebou, protože nemáme čistou pitnou vodu. Povedlo se nám vydobýt si svobodu. Přijde mi, že poslední roky ji dobrovolně odmítáme. Že ji prostě nechceme. Ať to za nás vyřeší někdo jinej. Ale proč? Prostě nezájem. Pomalu nás mele náš vlastní přístup. Necháváme si líbit věci, které se nám příčí, ale snad proto, abychom měli na co nadávat. Jako národ jsme malí. Na to jsme toho poměrně dost dokázali. Směřujeme kupředu. Správným směrem? Nebo se vrtáme hlouběji do prdele? Ačkoliv na pomyslném laně šplháme vzhůru, umaštěné ruce a těsné trenky nás zpomalují, a k tomu pěkně štvou. Zamysleme se. Není to cesta do pseudoprdele?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama