Sedmý březen a odkaz TGM

7. března 2017 v 15:42 | TM |  Jedním okem


Rozhodně není náhodou, že dne 7. března slaví svátek zrovna Tomáš. Každý rok si tímto drobným aktem, zpravidla nevědomky, připomeneme výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka. Že by Tomášové mohli přiťuknout na své jmeniny i bez zásluh našeho prvního prezidenta, dokazuje pranostika "O svatém Tomáši, sníh bředne na kaši". Což tak nějak časově sedí. Nicméně sedmý březen je jedno z těch dat, u kterých by bylo škoda neznat souvislosti.

O zapamatovatelnosti historických datací psal už Jára Cimrman, jeho slova jsou přednesena v semináři před hrou Blaník. Masarykovi rodiče byli v tomto tedy prozíraví. Vědomi si narození potomka, jenž zahýbe národními dějinami, přivedli jej na svět dne 7. března 1850. Není to krásné? Z dnešního pohledu na svátek Tomáše a ještě v kulatý rok, přesně v polovině "století páry". Ačkoliv o tom dochované záznamy mlčí, jsem si jist, že TGM sklidil při osobním setkání od Cimrmana velkou pochvalu.
Jméno Masaryk v posledním týdnu rezonovalo českými médii. A to především díky rekordním dvanácti Českým lvům, které posbíral film o Janu Masarykovi. Na náhody se nehraje. Ačkoliv syn TGM a československý ministr zahraničí je ústřední postavou, slavné jméno jej provází i v moderní době. Film jde do multikin tento týden, dva dny po svátku Tomáše, a aby toho nebylo málo, rovných osmdesát let od smrti T. G. Masaryka. Tatíček prezident zemřel 14. září 1937, bylo mu 87 let. Již za svého života se těšil velkému uznání a lidé, kteří jeho úlohu v našich neskromných dějinách jakýmkoliv způsobem haní, by se měli bez váhání vzdát občanství. Ačkoliv se nemusíme bát říct své názory nahlas, špinit jméno člověka, jenž je zakladatelem našeho moderního státu, by se absolutně nemělo. Masaryk nebudoval kult osobnosti jako diktátoři 20. století. Byl přirozenou autoritou. Byl nesmírně inteligentním a zapáleným politikem. I když československá ústava dávala možnost zvolit jinou hlavu státu, jen jedinci se odvážil kandidovat proti Masarykovi a hlavně - vůbec nikdo neuspěl. TGM předal stát do Benešových rukou ze zdravotních důvodů. Velmi symbolické předání. Jak slábl první prezident, sláblo celé Československo. Tlaky ze všech světových stran na batolecí stát uprostřed Evropy stály naše občany spoustu sil. V září 1938, rok po Masarykově smrti, byla podepsána tzv. Mnichovská dohoda, ve školách vyučovaná s mottem: "O nás, bez nás." Jak příhodné… Jakoby aurora Tomáše Masaryka opustila všechny jeho československé děti. Problémy, které prezident držel veškerou svou silou na uzdě, si našly cestu přes hranice. Těžko si dokážeme představit Benešovy pocity, když viděl, jak se mu jeho, Masarykův a Štefánikův odkaz rozsypává mezi prsty.
V historických znalostech školáků jsou dnes bohužel velké mezery, protože dějepis je zkrátka nuda. O tom, kdo ale byl Tomáš Garrigue Masaryk, má povědomí i chronický pětkař. Tohle jméno nesmí nikdy přestat znít v našich uších. Odkazu prvního prezidenta si musíme nezměrně vážit. Samozřejmě, že se nepostavil celému světu sám a neprohlásil Československo za svébytnou zemi. Utváření nového státu byl dlouhý a bolestivý proces. A Masaryk stál v jeho čele. A proto dnes jeho socha pozoruje Pražský hrad i celou Prahu z Hradčan. A proto snad v každém městě najdeme po něm pojmenované náměstí, ulici či školu. TGM má v našich dějinách stejné postavení jako sv. Václav, Karel IV. nebo Václav Havel. Můžete být historik, novinář nebo laik a můžete najít důkazy, že byl záporákem. Ale z naší podstaty převažují dobré činy. Ať už je dnes naše společnost jakákoliv, dokud bude na světě znít čeština a slovenština, dokud budeme občany České republiky nebo Slovenské republiky, dokud budeme cítit a ctít národní hrdost, do té doby nesmíme nikdy zapomenout, že na počátku bylo ušlechtilé slovo. Slovo Tomáše Garrigue Masaryka - Prezidenta Osvoboditele.Zdroj obrázku dostupného dne 17. 3. 2017: http://www.tgm.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama