Zlato v tmavých odstínech (1)

13. března 2017 v 17:09 | TM |  Kapkami inkoustu
Dnes už málokterý z přívrženců tuší, jak starý je vůbec první úspěch našich hokejistů. První medaile, kterou si na své krky pověsila skupina odvážných mužů, se třpytila ve vládě habsburského panovníka Františka Josefa I. a připadla reprezentaci Čech. Stalo se tak roku 1911, kdy přivezli čeští hokejisté zlaté medaile z mistrovství Evropy konaného v Berlíně. Šokující zpráva o hokejových mušketýrech, kteří si "doklouzali" pro prvenství na evropském šampionátu, měla znamenat počátek více jak stoleté národní hrdosti.
Zatímco prapůvodní úspěch náležel pouze reprezentaci Čech, v níž většina hráčů pocházela z Prahy, po první světové válce se vytvořila skupina hokejistů československých.

Ti navázali na odkaz původní gardy a hned na letních olympijských hrách konaných roku 1920 v Antverpách získali pro Československo bronzové medaile. Turnaj v ledním hokeji hraný v rámci Her byl uznán jako oficiálně první mistrovství světa v ledním hokeji a ČSR se umístila za výběry Kanady a Spojených států amerických. V časech dvacátých let se kromě úspěchů již zkušených hráčů ale mimo jiné také rodila generace sportovců, jejichž osudy měly v budoucnu přesáhnout sportovních úspěchy a poznat, že vítězství nemusí mít jen zlaté odstíny.
Prvorepublikové generaci československých hokejistů se již nepodařilo navázat na medailový úspěch z Antverp a v předválečných letech již žádnou olympijskou medaili domů nepřivezla.
Na začátku 30. let se turnaj mistrovství světa oddělil od programu Her, ani zde se ale na zlato nepodařilo dosáhnout. Úspěchy se tak hokejisté mohli pochlubit v letech 1933 a 1938, kdy vybojovali bronzové medaile. Právě složení reprezentantů z mistrovství světa 1938, které viděli diváci na pražské Štvanici, předznamenávalo první velké úspěchy československých ledních hokejistů. Hráči jako Bohumil Modrý, František Pácalt, Ladislav Troják nebo trenér Mike Buckna dospěli na sklonku třicátých let do svých nejlepších sportovních roků.
S blížícím se koncem druhé světové války vyhlíželi českoslovenští hokejisté nové šance
a především dlouho snili o pražském mistrovství světa, které se mělo konat v roce 1947. Elitním týmem mezi českomoravskými mužstvy se stává LTC Praha. Klub, z jehož líhně zanedlouho vyskočí první čeští světoví mistři. Již zmiňovaný hvězdný brankář Bohumil Modrý je už ve třiceti hrající legendou, mužstvo doplňují mladíci jako Vladimír Zábrodský, Augustin Bubník, Stanislav Konopásek či Vladimír Kobranov. Spolehlivým členem je také Jaroslav Drobný. Ten, podobně jako Vladimír Zábrodský, patřil ke špičkovým hráčům nejen v ledním hokeji, ale i v tenise. Že se stal elitním tenistou, dokazují jeho tři grandslamová vítězství ve dvouhře (1951 a 1952 ve Francii a 1954 ve Wimbledonu). Těmito tenisovými úspěchy tak doplnil svou sbírku olympijského stříbra a zlata z mistrovství světa v turnajích ledního hokeje. V červenci 1949 emigroval.
Poválečné mužstvo skládal trenér reprezentačního výběru Mike Buckna, syn slovenských emigrantů do Kanady. Těsně před vypuknutím dlouho očekávaného mistrovství světa na pražské Štvanici udělá právě trenér Buckna v týmu několik zásadních změn. Jsou vyřazeni mladší hráči, mezi nimi například bratr Vladimíra Zábrodského Oldřich, a do týmu se dostávají zkušení veteráni, pamětníci poslední předválečné medaile. Navíc - Kanaďané do Prahy nepřicestovali, jejich mateřský tým z Velké Británie léčil poválečné rány, tým USA se topil ve vnitřní rozhádanosti mužstva. Největší obavou se tak stali Švédové, již svou dominanci potvrdili a československý soubor ve vzájemném utkání porazili 2:1. Naděje reprezentace ČSR rozsvítila nečekaná výhra Rakouska nad švédským týmem. Tímto výsledkem se v celkovém pořadí dostali Čechoslováci na první pozici a mohli začít slavit. Historické zlato vyvolalo euforii na sportovním poli, lední hokej získal obrovskou popularitu a z Bohumila Modrého, vystudovaného inženýra, přirozeného vůdce, mentora, ale hlavně brankáře vítězného týmu se stává národní hrdina.


Druhá část zítra!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama