Zlato v tmavých odstínech (3)

15. března 2017 v 16:47 | TM |  Kapkami inkoustu
Pokračování vyprávění. Druhá část k přečtení ZDE.

Osm hráčů pražského týmu LTC si onoho listopadového večera 1948 muselo narychlo zabalit bagáže s výstrojí a nasednout do letadla směr Londýn. Problém s vyřešením britských víz zdržel ve Francii brankáře Zdeňka Jarkovského, obránce Vilibalda Štovíka, Zdeňka Švarce a útočníky Ladislava Trojáka, Miloslava Pokorného a Karla Stibora. Ti měli do Anglie přicestovat druhého dne soukromým letadlem. Hustá mlha nad kanálem La Manche ale způsobila, že k nadcházejícímu utkání v Londýně nastoupilo LTC Praha v dosti okleštěné sestavě, na led vyjelo pouze osm hokejistů. Diváci se s podivem ptali, kde že je druhá polovina týmu, stejnou otázku si ale pokládali i hráči.

Z Paříže toho dne prý žádná linka nevzlétla, až na jeden letoun, který byl navíc přetížen (větší objem paliva, jedna osoba nad kapacitu, náhradní hokejové výstroje). Po zápase se hráči dozvídají informaci, že stroj nejenže stále nedoletěl, ale navíc po něm bylo vyhlášeno pátrání. Zanedlouho je letadlo oficiálně považováno za pohřešované. Po několikadenním bezvýsledném pátraní je jasné, že letadlo i s pasažéry definitivně vinou husté anglické mlhy skončilo kdesi ve vlnách oceánu nebo v pobřežních bezedných bažinách, které své oběti zcela pohltily. Na situaci doma vzpomíná člen týmu, který měl štěstím osudu vše v pořádku a do Londýna se dostal prvním letadlem, Vladimír Zábrodský:
"V Československu se mezitím začalo nesmyslně vykládat, že kluci zůstali na Západě a žijí někde inkognito. Informace, že ani o pilotovi se nic neví, přitom dokázaly, že je to úplný nesmysl. Šlo o neštěstí a ne nějakou emigraci. Estébáci se ale na fakta vůbec neohlíželi a udělali z toho, tak jako z celé řady jiných věcí, politickou záležitost." (Lukšů, Palán: Vladimír Zábrodský. 2010)
Letecká havárie šesti opor národního hokejového týmu měla dopady ve dvou úrovních. Jednak to byla rovina sportovní, kdy se během několika hodin rozpadl vítězný tým, a jednak, jak už poukázal Zábrodský, se začalo na domácí politické scéně vážně hovořit o hrozbě emigrace sportovců. Protože ale hokejisté dobře reprezentovali socialistickou vlast, jejich výjezdy a styky s emigranty byly přehlíženy. Rozhodujícím momentem, který hrál zásadní roli i v pozdějších politických procesech s hokejisty, se stal silvestrovský turnaj ve Švýcarsku. Hráči LTC ovládli potřetí za sebou Spenglerův pohár a na konci roku 1948 získali v Davosu slavnou trofej. Ke gratulacím se přidali i Jaromír Citta, Josef Maleček a další bývalí hokejisté, toho času oficiálně neexistující emigranti a zarytí odpůrci socialistického zřízení. Kromě sklenky šampaňského přicházejí pro hráče LTC i s nabídkou vytvoření svobodného československého týmu působícího v západní Evropě. Protože na konci čtyřicátých let se hokejem ještě nedalo vydělávat, přidávají hráčům i jistá pracovní místa, například v detroitské automobilce. Plán emigrantů je ovšem nejasný, nemá reálné obrysy a finanční zajištění hráčů je vágní. Bylo nutné se rozhodnout jako tým, a tak se večer sešli hokejisté na hotelovém pokoji a na otázku "Jste pro emigraci?" měli pomocí hlasovacích lístků jednoduše odpovědět, zda ano, či ne.
Výsledky hlasování se v uvedených pramenech často mění. Jinak hovoří spisy Bohumila Modrého na StB z jara 1950 a jinak zas vlastní výpovědi zúčastněných. Podstatné však je, že tým jako celek emigraci odmítl a hodlal se vrátit zpět do Československa. Nakonec se tak stalo bez dvou členů výpravy - Miroslav Sláma a Oldřich Zábrodský se vzpříčili skupinovému rozhodnutí a za pomoci emigranta Richarda Hartmana zmizeli na Západ. Zbytek mužstva se vrátil domů, po emigraci nijak vášnivě netoužil. V kontextu doby není divu, hráči podávali stabilní sportovní výkony, jejich cesta do západní Evropy byla otevřená, režim si je hýčkal jako výkladní skříň socialistického úspěchu, byl si vědom jejich kontaktů s emigranty a tak hráči neměli důvod opouštět své rodiny a finanční stabilitu.


Čtvrtá část zítra!


.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama