5 typů lidí, které potkáváme každý den v MHD

2. května 2017 v 13:00 | TM |  Kapkami inkoustuNení na světě blaženějšího pocitu, než se vydat do práce či do školy městskou hromadnou dopravou. Vzhledem k hustotě automobilového provozu a parkovacím zónám jsou autobus, tramvaj či metro vysvobozením a zároveň trestem v otázce dojezdu do cíle. Samotné dopravní prostředky skrývají nezměrnou řadu výhod. Bohužel, vždycky se najde několik dílčích problémů, které jsou v MHD s námi. Těmi problémy jsou ostatní cestující. Na jaké typy lidí zde vlastně můžeme narazit?


FUTURISTA je člověk pohlcený moderními technologiemi. Odmítá přijmout realitu všedního dne a svou seberealizaci provádí v kybernetickém světě. Obvykle ho spatříme s mobilním telefonem nikoliv drženým v ruce, ale přilepeným k dlani. Navíc z mobilu nikdy nespustí oči a je tak velmi složité jej předběhnout či upozornit, aby se posunul dále do vozu. Tento typ je totiž naprosto lhostejný k okolnímu světu. Žije ve svém displeji, v uších sluchátka a snaží se přežít do doby, než se lidé začnou pářit s roboty.

Pokud vidíme v dopravním prostředku člověka, jenž hranice svého těla rozšiřuje o další prostor, je to dozajista KORÝŠ. Tento typ s sebou neustále vláčí snad veškerý svůj majetek, poznávacím znamením je obrovský batoh na zádech či k prasknutí narvaná modrá Ikea taška. Své obavy o střežený majetek vyjadřuje tím, že jej nikdy nepustí ze své blízkosti. S totálně narvaným batohem na zádech tak zabírá v již tak přeplněném vagonu nejméně tři místa. Že má v zavazadle snad i palcát, pocítíme vždy, když se o nás opře. Sám bolestí necítí, je totiž chráněn ulitou, ale člověk za ním stojící trpí přimáčknut na dveře. Výjimku netvoří ani korýši ženy s kabelkami těžkými jako loď Queen Mary 2. Na narvané tašky občanů bez řádného domova sedí typ korýše snad nejlépe.

Člověk, kterého nikdy nepředběhneme, je KŘIŽÁK. Jeho rajonem jsou úzké chodníky, ostrůvky zastávek a schodiště a jeho tempo je vražedně pomalé. Může se stát, že z nějakého důvodu nestíháme, a tak musíme popoběhnout. Narazíme-li na křižáka v kritickém prostoru, jsme bez šance dostat se před něj. Velmi rozvážným krokem prochází úzký prostor takticky z jedné strany k druhé tak, aby nedal za ním pospíchajícímu šanci jej předehnat. Pomalé tempo a nejasný směr chůze jsou nejvíce ubíjející na schodech či v přestupových chodbách v metru. Mimo MHD se křižáci vyskytují nejčastěji na přechodech pro chodce, kde s oblibou prošpikují protijdoucí pruh lidí.

Spářením korýše a křižáka vznikl OBJEVITEL. Tento typ cestujícího chvilku neposedí. Jakmile nastoupí do vozu hromadného dopravního prostředku, rozhodně nezůstane na jednom místě. Prozkoumává každý kout, pohybuje se ode dveří ke dveřím, vybírá si, kam si sedne. Ve finále si nikdy nesedne, protože by se nemohl pohybovat po voze. Vůbec mu přitom nevadí, že vráží do ostatních lidí, kteří mu v narvaném voze uhýbají. S přirozenou drzostí tytéž cestující obtěžuje znovu při své zpáteční cestě na původní místo. Objevitel musí prošmejdit vše. V ideální variantě s batohem na zádech či taškou obsahující snad hokejovou výstroj, jen aby kontaktoval co nejvíc cestujících. Objevitelé zpravidla nevydrží dlouho na jednom místě. Nastoupí, projdou celým vozem, do všech strčí a příští stanici vystoupí.

Naprostým opakem objevitele je MENHIR. Stejně jako v prostoru stojící kámen představující zkamenělého člověka či sochu, i menhir naprosto nikdy neuhne. Jeho oblíbeným místem jsou dveře do vozu, případně stojí na schodech u vstupu do busu či tramvaje. Je zcela odolný proudícímu davu, nevadí mu, že do něj každý strká, neuhne za žádnou cenu. Jednou je tady, našel své místo a nyní ho odmítá opustit. Menhira najdeme trčícího jak na zastávce, tak, a to je kvůli omezenému prostoru nejhorší, ve vozech. Pokašlávání, pardony, ani prosby, zda by mohl uhnout, nevnímá. Jde o velmi vytrvalého bojovníka, který dokáže vypít za pár minut v MHD krev více lidem než Drákula.

Koho jste dnes potkali vy? Anebo snad - kým jste vy? Usmívající se

.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Asterius Asterius | E-mail | Web | 4. května 2017 v 19:06 | Reagovat

Lidi, kteří kříží druhým cestu, jsem potkal asi jen na běžném chodníku. Párkrát se mi stalo, že snad až na 3. pokus se mi takový individuum podařilo předběhnout. Tyhle lidi mě vytáčejí ze všech nejvíc. Nemůžou prostě držet směr?
Zdá se, že nejspíš chtějí uhnout tomu rychlejšímu. Ale je opravdu zvláštní, že vždycky uhnou na špatnou stranu!

2 Veru Veru | 5. května 2017 v 8:05 | Reagovat

Tak to jsem asi futurista neustále narážející na křižáky a objevitele!

3 iBlob iBlob | 5. května 2017 v 21:02 | Reagovat

[1]:
Skvělý postřeh, někdy to prostě není jednoduché :-D

4 StanleyScubs StanleyScubs | E-mail | Web | 17. dubna 2018 v 4:42 | Reagovat

Для того, чтобы провести отпуск в Греции, следует получить соответствующую документацию, подробнее читайте на сайте <a href=http://gturs.com>gturs.com</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama