Jak tak koukám na MS v hokeji (1)

26. května 2017 v 12:52 | TM |  Jedním okem
Je tomu více než týden, co jsme byli nuceni zkousnout čtvrtfinálovou porážku od Ruska na mistrovství světa v ledním hokeji. Letos se polovina turnaje odehrála v Paříži, tak trochu netradiční hokejové metropoli. Je to jen důkaz toho, jak se lední hokej vyrovnává a rozšiřuje. Ještě před deseti lety by se Francouzi o pořádání elitní kategorie MS mohli jen těžko ucházet, stejně jako na výhru Francie nad Kanadou či Ruskem by tehdy vsadil jen blázen. A ejhle, i tohle jsme už zažili. Místo, kde nás tlačí bota nejvíc, však nejsou nárazové úspěchy hokejových "trpaslíků". Český fanoušek je zhýčkán medailemi na přelomu tisíciletí a bude jen těžko přijímat realitu, která nám rok co rok ukazuje, že Top 5 světového hokeje je záležitost jiných států. Trochu jsem se ohlédl do minulosti, trochu rekapituloval a trochu zavzpomínal na ty roky, díky kterým mi tenhle úžasný sport učaroval…Níže představuji rok mistrovství světa (začínám u osamostatnění státu), výsledek posledního zápasu, který český tým na turnaji odehrál, a svůj sentimentální komentář:

1993 - zápas o bronz, Česko - Kanada 5:1
První MS, na němž hrála samostatná Česká republika, si vzhledem k předškolnímu věku opravdu nepamatuji, ale musela to bejt bomba. Češi bronzoví a Petr Bříza nejlepším gólmanem.

1994 - čtvrtfinále, Česko - Kanada 2:3
Skončili jsme sedmí, pořádající Itálie šestá. Sportovní komentátoři o tomto MS s oblibou hovoří jako o turnaji, kde Češi předvedli nejhorší výkon ve své historii.

1995 - zápas o bronz, Česko - Kanada 1:4
Bramborová medaile, ale hráči jako Dopita, Patera, Procházka a Vykoukal se teprve nadechovali k něčemu velkému…

1996 - finále, Česko - Kanada 4:2
Ani tohle MS jsem ještě aktivně nesledoval, ale díky VHS kazetě mapující českou cestu za prvním samostatným zlatem si ty obrázky dokážu vybavit. Onu kazetu jsme si přehrávali ve videu pořád dokola, dokud nebyla páska úplně seškvařená. Na tomhle MS se představili poprvé od rozdělení Slováci, kteří se prokousávali z nižších divizí. V ledním hokeji se totiž stala nástupnickým státem Česká republika. Martin Procházka překonávající ve finále Curtise Josepha 19 vteřin před koncem základní hrací doby. Češi vedou 3:2 a mě i teď mrazí v zádech…

1997 - zápas o bronz, Česko - Rusko 4:3
Dočetl jsem se o zajímavém formátu turnaje hraného na "tabulky", jen ve finále a zápase o 3. místo si to rozdaly týmy přímo. Stejně jako v následujícím roce, jedná se o trošku zapomenuté bronzy. Také se poprvé na MS konalo československé derby, v němž naši vyhráli 3:1. Z highlightů se nesmí vynechat semifinálový zápas s Kanadou, jenž se proměnil na krvavé bojiště. Naši dohrávali zápas po vyloučeních a zraněních na tři obránce!

1998 - zápas o bronz, Česko - Švýcarsko 4:0
V roce ´98 se udála jiná superhokejová událost, která se navždy zapsala do našich dějin. O vítězství na olympiádě, o tom, že se musím přiznat, že jsem "turnaj století" nesledoval, ačkoliv už jsem byl v poměrně zapamatování hodném věku, o tom, že toho nelze litovat, protože minulost už nezměníme, o tom teď psát nebudu. Nechám si to na příští rok, až budu rekapitulovat výsledky z olympijských hokejových turnajů :)
Každopádně naši vybojovali druhý bronz po sobě a položili základy zlaté jízdě.

1999 - finálový dvojzápas, Česko Finsko 3:1, 1:4 - 1:0 po prodloužení
Do třetice zkoušel direktoriát turnaje jiný hrací model, a pak už se na to konečně vykašlal. Od roku 2000 se zas hrálo klasickým modelem play-off na jeden vítězný zápas. V roce ´99 postoupili Češi a Finové do finále, každý z týmů vyhrál jeden zápas. Následovalo tedy prodloužení představující tzv. náhlou smrt. Nejšťastnějším hráčem se stal Jan Hlaváč, který odpálil Čechy na cestu ke zlatému hattricku.A zde končím cestu mistrovstvími, která znám jen ze sestřihů, vyprávění a statistik.
Milí čtenáři, není třeba zoufat, pojď si se mnou oživit vzpomínky v druhém pokračování článku!Zdroj statistických informací:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mistrovstv%C3%AD_sv%C4%9Bta_v_ledn%C3%ADm_hokeji

.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama