Sraz 5. května na náměstí 5. května!

5. května 2017 v 15:14 | TM |  Jedním okem


Tady všude v ČR najdeme adresu 5. května! Ať už v podobě ulice či náměstí se tu můžeme sejít třeba v Kolíně, Vrchlabí, Prostějově, Volyni či v Praze. Není to Horní, není to U Řeky, není to T. G. Masaryka, není to jasné. Proč je v českých zemích taková frekvence ulic nazvaných datem 5. května? Abychom to zjistili, musíme se posunout 72 let zpět do historie, do prvních květnových dnů roku 1945.

Je první máj, je lásky čas. Moje krásná česká země ale rozhodně není milována rozpínavým německým sousedem, který si říká Třetí říše. Ten si ale moc dobře uvědomuje, že jeho dny jsou sečteny. Nemá na výběr, stahuje se do svých útrob, na západě tlačen spojeneckými vojsky, na východě neutichající silou Rudé armády. Tak se rodí nápad to celé otočit. Vytvořit val proti sovětským vojskům, která den ode dne postupují dále do střední Evropy, a doufat, že Spojenci budou shovívaví. Není ideálnější prostor pro vytvoření téhle obranné linie než území protektorátních Böhmen und Mähren. Cíl je jasný. Nechat po sobě spálenou českou zemi, a když už prohrát, tak v rukou armády americké, britské nebo francouzské. Rozhodně se nenechat zajmout Sověty, kteří hostí své zajatce v sibiřských gulazích. Češi a Moravané ale odmítají přijmout tento status obětního beránka. S notnou dávkou odvahy položit za svůj milovaný stát vlastní život se vydávají do bojů proti německému tyranovi, s kulometem, vidlemi nebo jen důvtipem. Každý má něco, jedno ale všechny spojuje - odhodlání.
Po celou dobu druhé světové války se Češi nebáli vést své vlastní individuální odboje. Ať už schválně kazili nucenou práci v závodech na zbraně nebo jen odmítali mluvit německy. Na začátku května 1945 se ale do toho obuli se vší parádou. Ve viděném konci války a pádu nenáviděného Německo spatřoval český lid svou největší motivaci. Přepadávali se kolony německých vozů, vypouštěli vojenské cisterny, nechávali se vykolejit vlaky. Aby byla mobilita německých jednotek co nejvíce znemožněna při své cestě na západ, vyhazovali Češi do vzduchu mosty a koleje. Svět v tu dobu neměl pravidla. Msta byla denním chlebem. Střílení do civilistů Němci bylo trestem za všechny ty partyzánské akce podřadných Čechů. Situace eskalovala nejen v pohraničí a v Praze, ale i v desítkách českých a moravských měst. Z východu se našim územím prokousávala Rudá armáda. Část nacistických přívrženců prchala od Sovětů co nejdál, část zůstávala na území Protektorátu a odmítala se vzdát. Vše vyvrcholilo 5. května. Zpráva o zrušení zákazu týkajícího se vyvěšování československých vlajek a konce dvojjazyčného úřadování a povinnosti dvojjazyčných nápisů se rychle roznesla mezi českým lidem. Po tolika letech útlaku začaly v našich městech zase vlát červenobílé vlajky s modrým klínem, lidé spontánně strhávali německé nápisy a s policistou by už nikdo německy nehovořil. Svět se najednou proměnil v džungli bojů. Ve městech se začaly stavět barikády znemožňující německým vojskům úprk. Rozhlas vysílal v češtině! Informoval o pádu Třetí říše, ponoukal k zastavení veškeré práce a vyzýval německé občany, aby se neuchylovali k žádným násilným akcím.
Velké boje se strhly v Praze. Diplomatická cesta mezi E. Háchou a K. H. Frankem neměla naději na úspěch. Spojenecká vojska byla zastavena u Plzně. Rudá armáda ale postupovala z východu pomalu, a tak i když by byli Američané v Praze dřív, museli čekat na plzeňském náměstí. Hlavní město se ocitlo v těžkých bojích, Češi budovali barikády, bránili budovu rozhlasu a zoufalí němečtí vojáci ve snaze prchnout využívali své těžké zbraně. Odnesla to nejen Staroměstská radnice, ale i na 3700 lidských životů. Osmého května 1945 Německo kapitulovalo a druhá světová válka v Evropě skončila. Že ale neprohrají, věděli Češi už 5. května za zapálenou barikádou.Zdroj obrázku dostupného dne 5. května 2017: https://mapy.cz/zakladni?x=15.5307259&y=49.9169549&z=8&l=0&q=5.%20kv%C4%9Btna
Sdílej Hned Internetový Text!.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama