Vzhůru do nekonečna a ještě dáááál

9. června 2017 v 15:15 | TM |  Jedním okem
Nebo spíš "Vzhůru k výškám"? Ne, raději ne. Nadpozemské výšky Helenky Vondráčkové nechme odpočívat a přikloňme se k hlášce Buzze Rakeťáka z Příběhu hraček. Tato slavná filmová postavička totiž otvírá bránu do nadoblačných rozměrů tohoto článku. Pojďme se podívat na fascinující cestu člověka za hranice jeho domovské planety.


Než koukneme do historie na pár reálií, malá zajímavost. Buzz Rakeťák se v anglickém originále jmenuje Buzz Lightyear. Poděkujme tedy za přívětivý překlad, Buzz Světelný Rok totiž zavání spíše indiánskou rolí v nějaké vesmírné westernovce. Všeobecně známý fakt - světelný rok není jednotka času, ale jednotka vzdálenosti. Je to poměrně slušná dávka známějších kilometrů, přesněji něco kolem 10 bilionů km. Takovouto dálku urazí světlo ve vakuu za jeden rok. Do vakua, hezky česky vzduchoprázdna, se dostanete, když z Mezinárodní vesmírné stanice jdete na procházku. A vyrazit si na podobnou procházku, to už chce kus odvahy. International Space Station je totiž zatím jediné známé místo mimo zemský povrch, kde se můžete v klidu nadechnout, něco pojíst a třeba se vyčůrat. Pozvolna se pohybuje na oběžné dráze Země ve výšce asi 400 km nezanedbatelnou rychlostí kolem 27 700 km/h. Je to takové moderní cestování pro uspěchaný životní styl, během hodinky a půl totiž v ISS obkroužíte celou Zemi a můžete seškrábat celou svou mapu, kde si vyznačujete, jaké státy jste viděli.
Protože pokrok jde dopředu mílovými kroky, tak již nyní si můžete let do vesmíru zarezervovat. Záleží na společnosti, kterou vyberete, vlastně stejný princip jako když jedete na Rhodos. Buďte ale připraveni rozbít prasátko, které spořádalo něco kolem pěti až šesti milionů korun. S takto nabytou peněženkou už můžete navštívit přepážku společnosti Virgin Galactic. Za jeden let je to myslím solidní cena, navíc se člověk nemusí bát, že by se srazil s ISS. Ta ladně krouží asi o 300 km výše, než je zatím hranice komerčních letů. Dostat se takto vysoko není žádná legrace. Své o tom ví americký milionář Dennis Tito, jenž se stal v roce 2001 prvním kosmickým turistou. Před druhou světovou válkou nikoho nenapadlo, že za pár let šikovní němečtí inženýři dokážou vyvinout autopilotovanou střelu V1 s plochou dráhou letu, první svého druhu. Při snaze ovládnout svět tak pomohli alespoň vědě.
U Stalingradu ještě ani nezačala růst tráva a 4. října 1957 už Sovětský svaz vyslal do vesmíru první umělou družici Sputnik 1. Měsíc po Sputniku 1 vypustili Sověti dvojku. Tuhle družici proslavilo především dnes už bájné psisko Lajka. Potulná moskevská fena se jako první živý tvor dostala na oběžnou dráhu a dokonala tím nejen svůj život, ale i příběh jako z Hollywoodu. USA nezahálely a na konci ledna 1958 poslaly do výšin družici Explorer 1. Sověti se ale rychle dostali do vedení, o rok později sonda Luna 2 dopadla na Měsíc jakožto první lidský objekt. Famfáry a všichni do ulic! Je 12. dubna 1961 a Jurij Gagarin to dokázal! Jaké to asi je, být úplně ten nejvíc nejprvnější? Jurij určitě nezažil pohádkový let, a možná byl sám v šoku, že se vůbec vrátil. Ale byl tam prgaska a to už mu nikdo nevezme! Zkušenost praví, že druhé si nikdo nepamatuje. Kdo byl John Glenn? První Američan na oběžné dráze? Aha… Sověti nepřestávali ve vývoji, roku 1963 se do kosmu podívala Valentina Těreškovova jako první žena a o dva roky později se Alexej Leonov dokonce prošel ve volném prostoru.
USA se ale chystaly na větší rybu. 20. července 1969. Neil Armstrong a Edwin Aldrin jako první lidé vůbec došlápli nohou jinde než na povrchu zemském. To byl neskutečný úspěch. Jestli je Lajka hollywoodová, tak Apollo 11 je top. Za zhlédnutí určitě stojí i snímek Apollo 13 s Tomem Hanksem z roku 1995, zápletku neprozrazuji. Po Američanech a Rusech se nahoru vydal i Vladimír Remek (ČSSR), v březnu 1978.
Člověčí cesty do vesmíru zdaleka nekončí a doufejme, že se brzy nějakého milníku také dočkáme!


Více ve zdroji: https://archiv.ihned.cz/c1-22143540-vyznamna-data-v-historii-dobyvani-vesmiruObrázek: http://www.novehracky.eu/detail.php?zbozi=4395965
.
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama