Odsuzuji vaší kauzu mimo hlavní vysílací čas

8. září 2017 v 14:35 | TM |  Jedním okem

Nejen znázorněná kauza Nečesaného, který měl napadnout kadeřnici kvůli krádeži hotovosti, ale i spousta dalších soudních případů u nás mají jednoho společného jmenovatele. Je jím pravidelné propírání v médiích. Při sledování zpravodajských relací, zvláště na soukromých televizních stanicích, nabývá divák dojmu, že jedině redakce a on sám dokážou rozhodnout o vině či nevině. Přidanou hodnotou budiž fakt, že scénář pro další pokračování Kriminálky Bruntál či Policie Řitka se píše sám.


Můžete mít štěstí, zabít pár lidí, dostat doživotní žalář, a přesto se z něj dostat ve svítivě zeleném tílku jako milionář. Příběh snad nejslavnějšího českého vězně po lotru Babinským uzavřel první díl s podtitulem "Jak jsem běhal, seděl, běhal, seděl" a tuzemská média začínají psát první kapitolu druhého dílu, který zatím nese pracovní název "Jsem venku, díky za vše". Propuštění Jiřího Kajínka bylo živou vodou pro novináře před nadcházející okurkovou sezónou. Pro pana prezidenta to byl asi nejvzrušivější výstřik za posledních dvacet třicet let. Ať pracují naše soudy jakýmkoliv tempem, Kajínkova kauza určitě nebyla rozhodnuta během ranního brífinku. Teď už je vlastně úplně jedno, jestli ex-vězeň vlastní nálepku oběti či vraha. Právoplatný rozsudek soudu byl smeten ze stolu jako vajgl z popelníčku ve Vladislavském sále. Aniž by odsouzený musel hrábnout lopatou či zadat fakturu do účetního systému, stal se milionářem. Za sezení ve vězení to není úplně špatný honorář. Jak je známo, pomohla mu k tomu média. Je jen otázkou času, kdy se Kajínek začne objevovat v televizních estrádách, počínaje vědomostní soutěží Kde domov můj?, přes Prostřeno a následné využití svého umu v roli mistra útěků z Robinsonova ostrova.
Prakticky jsme tak došli do fáze, kdy je úplně jedno, co odsouzený provedl, lid je přesvědčen, že by o jeho osudu měl rozhodnout sám. Důkazy, předměty doličné ani právní vzdělání nejsou dostatečně silnými argumenty. Titulek v Blesku ano. Exkluzivní rozhovor na bulvární internetové stránce dokáže hříšníka zabezpečit alespoň do doby, než si půjde sednout natvrdo. Viz případ Kramný a jeho žhavá dovolená v Egyptě. Nabízí se otázka, jak se z tohoto kruhu dostat ven. Platit vrahovi za rozhovor a fotku s novou přítelkyní? Nepříliš etické. Ale když je desetina národa ochotna si tu fotku na titulní straně deníku koupit za směšný peníz, který vydavateli vydělá pěkný peníz, proč se do toho nepustit? O objektivitu se obíráme sami. Netřeba si zoufat, že jsme národ hloupý a podporujeme bulvár. Zahraniční deníky jako Bild nebo The Sun jsou majstry na světovém trhu.
Pomalé soudnictví je velký byrokratický problém a dokázal bych uvěřit tomu, že ani soudci nejsou spokojeni s lhůtami, které provázejí vyšetřování. Zas tu platí, že co nám naservírují média, známe nejlépe. A tak se může v klidu stát, že si majetný pan Janoušek dokáže koupit svobodu, přestože opilý srazil autem Vietnamku na přechodu. Aktuálně prý trpí duševními problémy, které znemožňují další soudní řízení. Taky chápu, že se mu ta nemoc rozjela až s vydáním vazebního příkazu. To by na ničí psychice neudělalo rozsvícenou duhu. Divák se na to kouká v televizi, čte o tom v tisku a jen tiše v sobě potlačuje zlost, že tohle všechno platí z daní. Z peněz, za které mohl mít obvodní doktor novou tiskárnu a vyhodit tu jehličkovou, z peněz, za které mohl dojet do Varů po dálnici, z peněz, za které se mohl zvelebit místní park. Živíme ubohé lapky ve vězeních, kteří si odkrucují svých pár měsíců za přepadení večerky. Mají trest jen o kousek kratší než odporná spodina společnosti, která zneužívá děti a mentálně slabé. Jestli ono by nebylo lepší držet méně zoufalých rádoby zločinců ve vězení a ušetřené peníze vynaložit na prevenci, lepší školy a rozšíření policejních sborů. Potom by ti, kteří si doživotní žalář oprávněně zaslouží, dostávali prostor už jen ve zprávách v deset dopoledne a v TN2 na Nova2. Zločinec nesmí být celebritou. A aby za to ještě dostával peníze od médií? Nechutně nezasloužená zvrhlost.


.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama