Volby budou fiasko

13. října 2017 v 14:11 | TM |  Jedním okem


Již za týden nás čekají volby do poslanecké sněmovny. Volební místnosti se otevřou v pátek 20. a v sobotu 21. října. Nejen podle průzkumů dokážeme už teď odhalit, že výsledek voleb bude fiasko. Politické spektrum se roztříštilo na několik malých stran, programy jsou pro voliče obtížné a témat je tolik, že si u každého dokážete vybrat něco a ve výsledku u nikoho nic. Bohužel jsou tyto volby pro český národ předem prohrané. Nezvolíme sílu, ale menší zlo.


Roztříštěnost, do které se politická situace v České republice dostala, má několik faktorů. Z poloviny za to může občan a z poloviny politik. Ve čtyřicetileté době socialistické se k volbám také chodilo. Ovšem výběr nebyl bůhvíjaký, konkrétně se jednalo o jednu možnost. Výběr z jedné možnosti je ukázkový lingvistický oxymóron. Takovéto volby degradovaly zájem veřejnosti o politické dění na minimum, a tak si všichni raději pořídili chaty a chalupy, kam v pátek ve dvě vyrazili, a celý víkend okopávali záhonky. Jedno pozitivum na této šaškárně lze nalézt - ačkoliv od roku 1954 nebyla v Československu volební povinnost, kdo nešel volit, byl podezřelý. A tak bylo jednodušší zahodit svůj hlas kamsi s vědomím, že stejně nic nezměním, než aby někdo pátral, kde beru materiál na novou garáž. Lidé se ale naučili do volebních místností alespoň přijít. Dopad na současnou volební účast je takový, že k urnám docházejí titíž lidé, co před téměř půl stoletím. A jak byli zvyklí volit tenkrát, tak volí i dnes. Stejnou stranu, se stejnými ideály, jen dnes zahalenými do roušky demokratického zřízení.
První porevoluční generaci nikdo volit nenutil, nikdo jí neprosil a nikdo neurgoval. Tak je to správně. Volit je moje právo a ne povinnost. To si musí každý uvědomit sám, stejně jakože se na rozpálená kamna nesahá. Volby do sněmovny jsou u nás po těch prezidentských snad nejvíc sexy. Že existují i volby jiné, jako jsou senátní, krajské nebo evropské? Ale jděte, dorazí čtvrtina voličů a můžeme být rádi. Je to chyba. Nezájem o politické dění ale mají na svědomí i politici samotní. V devadesátých letech dostala staronově vznikající pravice obrovitánskou šanci ukázat nový směr Česka. Tuhle šanci promrhala se vší parádou. Výsledek je takový, že po téměř třiceti letech svobody je pravice v útlumu, ale ani silné levicové strany nemají vyhráno. Rozbití této bipolarity dalo prostor novým hráčům. Vznikají strany politického středu, které zvládnou vyplnit "díru na trhu". Nelze to těmto politikům zazlívat, cesta k moci nemohla být jednodušší. Stačí jen smíchat lektvar s troškou možností pro mladé lidi, troškou podpory státu sociálně slabým a celé to zamíchat populistickými kecy. Na internetové volební kalkulačce se dá velmi snadno natipovat odpovědi tak, aby mi vyšla shoda s Ano. Spousta lidí uslyší na snížení daně na točené pivo. A co jako? Opravdu si myslíte, že to točené pivo zlevní? To snad ne… Souhlasíte se zvýšením důchodů? Kdo by nesouhlasil! Ale je to správná cesta pro stání kasu (= naše výplaty)? Co třeba poplatky za státní vysoké školy? Rozhodně ne, školství má být dostupné pro všechny! Ale nezvedla by se díky tomu úroveň výuky, vybavení budov, možnosti spolupráce se zahraničními univerzitami a výjimečnost vysokoškolských titulů?
Vzadu v hlavách pořád ještě někde máme archetyp posledních sedmdesáti let. Totiž že stát se o nás vždycky postará. V ČR je sociální systém na vysoké úrovni, dokonce na takové, že spoustě lidem se ani nevyplatí pracovat a ještě jim zbyde dost na alkohol a drogy. To je správná cesta? Myšlenkou sociálního darwinismu se zabýval Herbert Spencer už v polovině 19. století. Je rozdíl žít a přežívat. Dnešní volič se ale dá lehce utáhnout na vařené nudli značky Stop islamizaci či produktu Legalizace konopí. Stranám stačí jedno silné téma, aby si zajistily hlas. Proto se do poslanecké sněmovny může dostat v klidu osm stran. Výsledek? Strany s malou podporou jen těžko prosadí své zájmy. Ekonomická situace je nyní tak dobrá, že by bylo škoda toho nevyužít k posunutí Česka více na Západ. Už týden před volbami se ale dá vytušit, že příští čtyři roky k žádnému velkému zlepšení nedojde. Nejvýraznějšími akty nové vlády tak bude šmírování Babiše, Okamurovy protesty proti uprchlickým kvótám nebo pirátské dohady o legalizaci čehokoliv, co se dá vykouřit. Po třiceti letech demokracie trochu málo, ne?.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama