2013: Schwarzenberg prezidentem

3. listopadu 2017 v 14:46 | TM |  Jedním okem
Před dvěma týdny v sobotu jsme seděli se ženou u večeře a diskutovali nad ještě horkými výsledky právě proběhlých voleb do poslanecké sněmovny. A zavítali jsme u té konverzace do zajímavé odbočky se směrovkou alternativního vývoje historie. Jak by dopadly volby v roce 2017, kdyby před necelými pěti lety nevyhrál boj o prvního přímo voleného prezidenta M. Zeman? A v jakém stavu vůbec by se nacházela naše republika a celá naše společnost, kdyby se do čela státu dostal druhý v pořadí Karel Schwarzenberg? Když se lehce zamyslíme…


Jen pro připomenutí, první přímá volba prezidenta ČR se uskutečnila v lednu 2013. Do druhého kola volby postoupili kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Oba dva zkušení politici a státníci, oba dva jakožto postavy spjaté s Listopadem. Zeman nakonec získal 2 717 405 hlasů, o 476 234 více než jeho soupeř. Praha, Praha-východ, Praha-západ, Liberec, Jablonec n/Nisou, Semily, Náchod, Plzeň, Č. Budějovice, Brno - v těchto okresech pro sebe výhru urval Schwarzenberg. Pro zajímavost - u voličů v zahraničí porazil Zemana na plné čáře (se ziskem 84,21 %). Rozdílné názory obyvatel v bohatých českých městech a (čtenář promine) chudším venkově jsou alfou a omegou každých u nás konaných voleb. Nejinak tomu bylo i letos, kdy například TOP 09 prošla do sněmovny s odřenýma ušima jen díky tradiční pražské baště, podobně bodovala ODS v Brně (velkou zásluhu na tom měl bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala).
A nyní zpátky do minulosti. Představme si, že se na počátku roku 2013 karta obrátila a vítězem prezidentské volby se stal Karel Schwarzenberg. Co by to pro Česko znamenalo na sklonku roku 2017? Co se týče výsledků sněmovních voleb, dalo by se pochybovat o dominanci hnutí ANO. A. Babiš by asi nerozmachoval tolik rukama, co všechno "jeho vláda" za poslední čtyři roky dokázala. Opomene-li silácké řeči, protože to jeho vláda vůbec nebyla. Je pravděpodobné, že zásadní změny v zákonech by zůstaly. Podnikatelé by i za prezidenta Schwarzenberga museli nakupovat online pokladny a hospodští by veškeré popelníky přemístili na venkovní parapety. Nové dálnice ani metro D by se asi kopat také nezačaly. Premiér Sobotka by se ale rozhodně nestal po svém vládnutí politickou mrtvolou. Do voleb 2017 by šel jako silný lídr a ČSSD by měla šanci získat o dobrých 15 - 20 % hlasů ve volbách více. Proč? Babišovo kamarádství se Zemanem je geniálním manažerským tahem. Sám Andrej si musí moc dobře uvědomovat, jakým stylem promlouvá Zeman k veřejnosti. Proto nalepit se na něj znamená převzít část jeho slávy. Pochybuji, že by se prezident Karel snížil k tomu, aby jednostranně preferoval tu či onu silnou politickou postavu. Neznamená to, že byl oblíbencem Sobotka, ale vše by zůstalo v rovině politické, kolegiální. O síle Kalouskovy strany mluvit netřeba. Ta by teď nejspíš jednala o své pozici ve vládě…
Česko by v zahraničí rozhodně nepůsobilo jako země, která naklání hlavičku k Rusku. Naopak, "západu" bychom se přiblížili jako za posledních dvacet let ne. Prezident Karel by nevelebil honosné vztahy s Putinem, nežertoval by s ním o likvidaci vlezlých novinářů a už vůbec by netvrdil, že Krym Rusku náleží, tak není důvod si jej vojenskou invazí nepřivlastnit. Jakožto bývalý ministr zahraničí by prezident Karel byl v mezinárodních otázkách mnohem důslednější, nynější Zaorálkova volná ruka honila, co mohla. Výrazu Czechia bychom se jen smáli. Dnes na nás vyskočí při spuštění Google Maps. Pro EU bychom nebyli ti východňáci, co dělají problémy. S prezidentem Karlem bychom mohli využít současný rozkol unie a vydobýt si v ní silnější pozici. To souvisí jak s přijetím eura, tak s migrační krizí. Evropské měně bychom byli o dobré čtyři roky blíže. Je-li to dobře či špatně, není teď předmětné. S přívalem uprchlíků do Evropy souvisí i propíraná témata jako kvóty či začlenění přistěhovalců do naší společnosti. V návaznosti na letošní volby - SPD a Okamura by byli rádi za dvě, maximálně tři křesla a hovořili by o úspěchu. Miloš Zeman šíří mezi lid zbytečnou uprchlickou paniku. Toho se chytí jedno populistické hnutí a současný stav je na světě. S prezidentem Karlem by nedocházelo k nemístným, neslušným a xenofobním výrokům hlavy státu do zahraničních médií. Také by Schwarzenberg dokázal našinci mnohem lépe komunikovat celou migrační problematiku. Společnost by pochopila, že naplnit unií přidělené kvóty pro nás není problém a že se ve finále jedná jen o formalitu. Uprchlíci netouží po životě v ČR, když mohou v Německu dostávat desetkrát více za stejné nic. Češi by také lépe pochopili, co pro zastavení migrační krize EU všechno dělá. Není to vždy jen to, co říkají na Nově. Zvlášť nyní, kdy byl tzv. Islámský stát různými způsoby poražen a je pravděpodobný útlum náporu Syřanů a dalších národů prchajících před válkou do Evropy.
Čemu bychom se asi nevyhnuli, je kymácení u řečnického pultu. Ani prezident Karel by nebyl dvakrát fit státníkem, a tak by o vtipné náměty nouze nebyla. Miloš by zůstal na Vysočině, objímal stromy a v létě se vydal na svůj žlutý člun bez ochranky. Pro novináře by to ale nebyla senzace. Taktéž bychom nevěděli, že passy znamená kunda. V Martinickém paláci na Pražském hradě, krásné renesanční budově z poloviny 16. století by nesídlila čínská společnost CEFC. A tím pádem by ani fotbalová Slavia nehrála o čelo ligy e evropské poháry. Vztahy s Čínou by totiž byly mnohem umírněnější. Umělci a vědci by možná neodmítali státní vyznamenání. V roce 2018 bychom přivítali novou hlavu státu, protože prezident Karel by znovu pravděpodobně nekandidoval. Možná by ale vyvstaly staré spory a diplomatické vztahy s Lichtenštejnskem by pro šlechtické soupeření byly na bodu mrazu. Co je ale jasné, že kdyby prezidentská volba v roce 2013 dopadla vítězstvím Karla Schwarzenberga, nevlály by na Hradě červené trenky, ale ukázkově uvázaný motýlek.
Zdroj obrázku dostupného dne 3. 11. 2017: http://www.billingsandedmonds.co.uk/silk-barathea-bow-tie/p1119


.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama