Trump’ets of Jerusalem

8. prosince 2017 v 14:55 | TM |  Jedním okem


Během tohoto týdne prostřelila světová média vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně přesunutí ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma. Tohle další zatroubení od nejmocnějšího muže světa se line na tak tenké tónině, že je jen otázkou času, kdy dojde k utržení napjatých strun. Jakoby světlovlasému Newyorčanovi nestačilo neustálé provokování nevyzpytatelných Severokorejců. Teď ještě dloubl jeruzalémskou tyčí do palestinského vosího hnízda.


Zpráva o tom, že Amerika uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesune sem svou ambasádu z dosavadních pozic v Tel Avivu, se může zdát na první pohled nepříliš zajímavá. Leč by toto prohlášení nemělo v našich masmédiích zapadnout. Situace mezi Izraelci a Palestinci je v současném kontextu napjatá od konce druhé světové války. Od roku 1995 američtí prezidenti pravidelně každý půlrok odkládají zákon o uznání Jeruzaléma jakožto hlavního města Izraele. Nejedná se o prokrastinaci, ale o politický tah zajišťující jakés takés přijatelný smír mezi břehy Středozemního moře a řekou Jordán. Trump nyní veřejně prohlásil, že s tímto prodlužováním statusu quo skončí a celou tu zapeklitou věc rozsekne. Je to ale správný krok? Že s ním souhlasí pan prezident Zeman, je jen výkřik do tmy. Ono se to soudí, když sedíte nad Prahou v křesle u krbu. Hůře se to žije v pásmu Gazy nebo ve Východním Jeruzalémě.
Jeruzalém je historicky cenné místo jak pro židy, tak pro muslimy a křesťany. Ty čtyři miliony Palestinců, které touží po nezávislosti na Izraeli, soustavně po desítky let provokují a místní hnutí Hamas se nezdráhá teroristických akcí. Buďme objektivní a poznamenejme, že ani Izraelci nejsou sebrankou chudáků, jimž oškliví Arabové rozvracejí jejich vysněný stát. Izrael je stejný agresor jako Irák nebo Írán. Ale má jednu velkou výhodu. Stojí za ním USA. V našich médiích je zahraničním událostem bohužel věnován velmi malý prostor, a tak zprávy ze světa aby člověk pohledal. Současná situace v Izraeli by se dala připodobnit té, která panovala v Československu ve 30. letech. Izrael/Československo je nový stát, jenž označuje jako menšinu třetinu svých obyvatel, tedy Palestince/Němce. "Menšina" ale svůj nový domovský útvar nepřijme a snaží se o odtržení svého území Palestiny/Sudet. Neváhá přitom využít manipulujících vůdců nemajících odpor k násilí Hamas/Henleinovci. Zajímavostí je, že po konci WW II se v Izraeli snažil svůj vliv mocně prosadit Sovětský svaz, pro který by to byla vstupenka na Blízký východ. Izraelci však zůstali na straně Spojených států. Studie dokládají, že KGB tak začala podporovat Palestince. Některé úvahy dokonce zacházejí až tak daleko, že za vzestupem Islámského státu vidí právě SSSR, který usoudil, že menší teroristické frakce mohou být v globálním měřítku v boji úspěšnější než jaderné zbraně. Ale to bylo ještě před Trumpovým příchodem do Bílého domu.
Podstatou je, že Mírové dohody z Oslo z roku 1993, v nichž J. Rabin a J. Arafat došli k ustanovení Palestinské samosprávy, a že klid, o který zde mírovou cestou bojovala OSN, dokázal Mr. Trump pohnojit během jedné věty. Místní radikály toto prohlášení nenechalo chladnými, eskalace konfliktu se dá očekávat. Ti, kdo na tyto politické hrátky vždy doplatí jako první, jsou civilisté. Palestinci už takto žijí v chudobě, v nadsázce pod hlavněmi izraelské armády. Lidé, kteří mají svou víru, ale nemají, co jíst a čím se umýt. Co za tím hledat? Trump ihned po svém zvolení prezidentem deklaroval agresivní vojenskou politiku, na rozdíl od Obamy. Americká armáda nyní postupně opouští Sýrii po porážce Islámského státu. Než ale celé konvoje dopravovat zpět do USA, je rozhodně výhodnější je přemístit o pár set kilometrů dále k břehům Jordánu. Po Trumpových výžbleptech se tam jistě brzy budou Izraelcům hodit. Američané až téměř zbožně uctívají své válečné veterány. Hrdinou se ale nemůže stát ten, kdo se domů vrátí zcela zdráv. Dokud se ještě americký voják hýbe, bojuje za svou vlast. Pochybuji, že ví, proč tam vlastně je. Letenku do sweet home Alabama zajistí amputovaná noha nebo prostřelená lebka. Nebo ebenová rakev. Dokud žiješ, bojuj za svého prezidenta. Co na tom, že to je miliardář, pro který je svět jen hrací pole. Tentokrát si bohužel vytáhl kartičku s úkolem "Rozpal Jeruzalém". Palestinci pálí americkou vlajku. Američané svou vlajku milují. Co uděláte, když někdo rozpálí vaši lásku? Jdete si to s ním vyřídit..


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 8. prosince 2017 v 16:07 | Reagovat

Aby Trump ošklivě nenarazil...

2 iblob iblob | 15. prosince 2017 v 10:35 | Reagovat

[1]: Podle posledních zpráv to vypadá, že mu to projde... Mladí Palestinci jsou poměrně apatičtí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama